Kā es mācījos PMP eksāmenam


Man jau bija  CBAP sertifikācijas pieredze mācību procesa plānošanā un veikšanā. Gatavojoties Project Management Professional (PMP), arī iemācījos no galvas visu procesu inputus, outputus un tehnikas. Lasot PMBOK, šķiet – nu LOĢISKI, kurš tad to nezina un kā to vispār var to nezināt u.t.t. Kad sāc uz atmiņu rakstīt – ohohoo, cik grūti. Tieši tā perfekti izgaismojās zināšanu vājās vietas.

Ļoti domāju līdzi, katru procesu lasīju ar praktiķes skatījumu. Piemēram, Estimate costs. Ko vajag uzzināt, lai varētu saciparot cenu?
1) Kas man īsti jāizdara (Scope),
2) Kādā termiņā (Schedule)
3) Kas to darīs, es, vai? Vai tikšu viena galā? (Human resource)
4) Kādi varētu būt zemūdens akmeņi? (Risks)

un re – inputu uzskaitījums gatavs.

Mācību grafiks un plāns

Eksāmena datumu, tāpat kā CBAP, noliku mēnesi iepriekš un arī mēneša drillprogrammu MeasureUP aktivizēju tajā pašā laikā – tas motivēja un disciplinēja. Nu un palīdzēja pārstāt mācīties, jo patiesībā jau varētu turpināt bezgalīgi, internetā materiālu jūra un vienmēr jau var šķist – ai, piegādātāju vadība tomēr vēl jāpamācās… Vairāki pazīstami PMP teica, ka viņi baidās nepaspēt pa mēnesi un tāpēc dara savādāk – tā kā eksāmenam var pieteikties kaut uz aiznākamo dienu, dara tā: brīdī, kad jūti „IR” – pieteikties uz tuvāko iespējamo. Pašlaik, kad mainās PMBOK versijas un, iespējams, daudzi steidz pagūt nokārtot vēl pēc vecā, šī pieeja gan ir riskanta – var nebūt vietu.

Mācījos tātad mēnesi pēc iepriekš sagatavota un CBAP sekmīgi aprobēta plāna (kuru reālā dzīve pakoriģēja, jo bija dienas un ČP, kad nu nekādi nevarēju atrauties no projektu darba): otrdienu un ceturtdienu pēcpusdienās pa 4 h darbā (liku uz darbgalda zīmīti “Manis nav. Mācos! Būšu rīt.” – paldies kolēģiem, ka respektēja), plus mājās gandrīz katru vakaru pāris stundas un brīvdienās pa apmēram 6 stundām mājās. Jā, tas NEBIJA viegli, man ir gan trīs mazi bērni (viņu dēļ sameklēju sev atsevišķu lietotu Ipad, lai būtu garantija, ka vienmēr varēšu drillēt testus. Tāpat jau ne vienmēr bija…), gan liela slodze un miroņlīnijas projektos, kā jau mums visiem. Dažreiz par to paraudāju tviterī – ka gribas skriet vējiem līdzi un ārā jauks laiks, bet es tik mācos, mācos, mācos, ācos, cos, os, s, sos! (ieplānot eksāmenu pavasarī vai vasarā == gar grāmatas malu noskatīties, kā dzīve aiziet garām), bet tā vietā drilltestā būvēju NASA raķeti, kurai pirms tam uzbūvēts prototips, komandā 2000 cilvēki un 50 piegādātāji, kā arī 30 000 000 USD budžets – akurāt kā tāds viduvējs projektiņš no manas ikdienas, zinies. Pildu testu, lasu uzdevumu un sapņaini nopūšos: You have completed a NASA project for the launch of a weather forecasting satellite…

Vēlāk saskaitīju, ka PMP testu drillēšanas laikā:
• esmu novadījusi apmēram 40 NASA satelītu un raķešu izstrādes vai pārbūves projektus,
• novadījusi vairākas misijas uz Marsu,
• uzcēlusi pārdesmit šopingmallus,
• noorganizējusi oligarha meitai kāzas (re, cik praksē noderīgas ir PMP zināšanas!),
• atrisinājusi kādus 80 dažādus konfliktus komandā,
• esmu pieņēmusi darbā vismaz 20 diskriminētus cilvēkus,
• atlaidusi 4 zagļus,
• uzrakstījusi vismaz 70 plānus,
• esmu lauzusi līgumus ar piegādātājiem, kuri diskriminē sievietes,
• esmu atteikusies maksāt kukuļus un atraidījusi dāvanas,
• neņēmu darbā radus – nevienu pašu reizi. Pat tēvoča sievas meitu ne,
• atteicos nogaršot vietējo alkoholu (jo tajā valstī alkohols aizliegts ar likumu), neraugoties uz to, ka tas man varēja radīt projekta zaudēšanu. Mana iekšējā ētika stāvēja tam pāri,
• vienreiz risku analīzes laikā pat biju īpaši noraizējusies par risku, ka mana projekta komandu iesūks melnajā caurumā. Tā kā zinātnieki mierināja, ka zems; atzīmēju atbildi, kuru paredzēja riska ielikšanu watchlistā. Šķiet, ka atbildēju pareizi – pagaidām situācija stabila.

Izlasīju PMBOK (pa 1 nodaļai vai ~70 lappusēm dienā), tad Ritas Mulcahy grāmatu (pa 1 nodaļai dienā, cītīgi pildīju uzdevumus), tad BDA PMP kursu materiālus, tad atkal PMBOK. Vispār PMBOK gan ir noderīga grāmata! Bieza, stingra. Ideāla kafijas krūzes uzlikšanai gultā, kad lasu pļāpu žurnālus. Nu labi, tā kā bija plāns pa dienām, bija viegli sekot progresam un arī nepalaisties slinkumā. CBAP gadījumā papildus grāmatu nevajadzēja, taču PMP gadījumā Rita Mulcahy bija neaizstājama: sevišķi noderēja viņas skaidrojums, kāds ir fons eksāmena jautājumiem jeb noklusētās vērtības: ka atbildot vajag domāt par lielu projektu ar 200+ iesaistītajiem, ar komandām dažādās valstīs, daudzmiljonu budžetu u.tml. (būsim godīgi – ne visiem PMP sertificētajiem ir šāda mēroga projektu vadīšanas pieredze. Tas nav attaisnojums – vienkārši ir jāmāk DOMĀT kā ŠĀDA projekta vadītājam).

Drilli

Izdrillēju kopumā kādus 1500 jautājumus no internetā esošajiem, analizēju pieļautās kļūdas un drillēju atkal un atkal. Forumos raksta, ka eksāmena nokārtošanai pietiekot ar stabiliem 70% drillos. Eksāmena PASS/FAIL algoritms nav publiski pieejams. Baumo, ka 53-60%, jeb viņu skalā – nedrīkst būt nevienā apgabalā “below proficient” un ka pietiekot arī, ja visos ir “moderately proficient”. Negribēju riskēt, tāpēc uzstādīju sev mērķi 95% drillos – sasniedzu, bet burtiski pirmspēdējā vakarā pirms eksāmena. Līdz tam turējos ap 70-80%.

MeasureUP testprogrammai noklusētais uzstādījums, ka jābūt visos apgabalos 90%, lai rezultātā skaitītos Passed. Tā nu man ilgu laiku sarkaniem burtiem teica, ka es NOT comply. No vienas puses motivēja, no otras puses biedēja.

Drillēju katru dienu, kādus 30 – 90 jautājumus darbdienu vakaros, plus mācību pēcpusdienās pa 200 un vēl pa 200 – 400 brīvdienās. Uz beigām acīs jau raibs: rakstīts You learn that the… nogurumā izlasās kā you heard that the – uzreiz cita atbilde. Rakstīts is only one of multiple.. izlasu kā ir tikai viens, bet domāts, ka viens no daudziem. Atkal cita atbilde. Bija dienas, kad pavisam sašļuka dūša – blenzu uz atbilžu variantiem: a) identification of scope b) scope identification – un sapratu, ka nesaprotu atšķirību…

Pirmajā 200-drillā score bija 52% (līdzīgi kā ar CBAP drillu bija). Kolēģis teica, ka viņam pirmajā drillā vispār bijusi score 40%. Un tas, protams, ir mirklis, kad saproti, ka IR jāmācās. Komfortabli sāku justies 3 dienas pirms eksāmena, līdz tam izredzes nolikt šķita zemas. Palīdzēja šie video – atbildēja uz sāpīgākajiem jautājumiem: ko darīt, ja pareizas ir visas atbildes: http://www.pmchamp.com/how-to-pick-the-right-answer-when-all-4-choices-are-correct-video/, un kad atbildēt should un kad must: http://www.pmchamp.com/pmp-questions-hard-or-soft-answers/.

Dažādas situācijas atkodu, drillējot un analizējot pareizo atbildi. Piemēram, ir jautājumi, kur atbildot sanāk izvēlēties, kuru no vienāda parametru aktivitātēm uz kritiskā ceļa saspiest. Šādos gadījumos saspiež visātrāk iespējamo. Vēl ir jautājumi, kurš projekts riskantāks, ja zināms tikai stakeholderu skaits un ilgums. Ja tajā pašā atbildes variantā ir gan ar vislielāko skaitu, gan ilgākais, tad ir viegli, bet, ja jāizvēlas, tad vispārīgā gadījumā riskantākais skaitās ar lielāko stakeholders skaitu, un pēc tam garākais.

Vakars pirms eksāmena

Vēlreiz izšķirstīju kursu materiālus, lai atmiņā izķertu retāk lietotās lietas – kas ir 50/50 un 0/100 rule, kura bija Deminga, kura Juran un kura Crosby teorija, kuram bija Zero defects teorija un kuram plan-do-check-act, tad vēl visi tie Kaizen, Herzberg motivācijas teorija un ar ko tā atšķiras no McGregor uzskata, Theory X un Y, learning curve, law of diminishing returns, “Journey to Abilene” paradokss, workshopu paveidi JAD un QFD, kura bija Error Type I un kura Type II u.tml. Visādi tādi, kuriem PMBOKā varēja itin viegli pāršķirt pāri, jo drusciņ tikai pieminēti.

Ekspresaptaujas rezultāti par citu pieredzi

Esmu runājusi ar citiem, kuri nolika – atbildes bija: līdzīgā režīmā mācījušies pusgadu / 2 mēnešus (vispopulārākā atbilde) / 2 nedēļas (bija PRINCE2 pieredze). Paņēmieni atšķiras. Daži beigās pārstāj lasīt PMBOK un tikai drillē. Daži tieši otrādi – beidz drillēt un lasa PMBOK. Visiem (kuri nolika) kopīgs ir fakts, ka mācījās – patiešām nopietni mācījās. Kā pareizi pateica viens no viņiem – Čuj, ņuh un poņ nestrādā formālismu un svešas mentalitātes gadījumos.

Ārzemju forumos daži raksta, ka vienā vakarā pārskrējuši pār PMBOK un nolikuši dziedādami, kā arī pilns ar reklāmām “3 days with us and PMP is yours”. Nu var jau būt. Patiesība gan jau ka ir pa vidu. Nenožēloju ieguldīto laiku, jo eksāmenā jutos komfortabli un uzzināju, sasistematizēju galvā labas lietas. Līdz ar to varu apgalvot, ka mēneša sprints – “it works”.

Dzīve pēc

Tā nu tagad dzīvoju, strādāju un ikdienā par šiem sertifikātiem nedomāju. Visvairāk man patīk tas, ka galvā un rokās ir šīs ZINĀŠANAS. Nu, jā, lietišķā sarakstē lietoju regālijas, arī manā LinkedIN profilā tās ir. Citas projektu vadības sertifikācijas kārtot neplānoju – ne Project+, ne PRINCE2, ne IPMA. Tās arī ir labas, protams, tomēr man šķiet, ka PMP ir projektu vadībā augstākais, ko var sasniegt – tāpēc gāju tieši uz to.

Uff. I did it!

P.S. Starp citu, PMBOK 5 ir jēdzīgas izmaiņas! Beidzot katrs process sākas ar plānošanu (vairs nav jāmēģina atcerēties, ka paga, šo laikam plānoja savādāk nekā citus), jaunas tehnikas, modernizēti inputi, precizēti nosaukumi. Labākais salīdzinājums, ko esmu atradusi: http://www.sts.ch/documents/english/Doc_7037E_Comparing_PMBOK_and_ISO_v1-1.pdf

Un – sīkums, bet patīkami: atradu kļūdu šajā shēmā, un autors to izlaboja pēc mana komentāra.

Vietnes, kuras izmantoju (saraksts gatavots PMBOK 4 laikā!)

http://www.headfirstlabs.com/PMP/pmp_exam/v1/quiz.html# – šis bija mans vismīļākais saits, jo tur ir dažāda garuma testi. Vakaros nebija spēka 200 niekam, tad tie sprinti pa 10 bija ideāli. Vai dažreiz tas 50-nieks. Pamācījos, pamācījos un hops, sprintiņu atslodzei.

http://www.planningengineer.net/free-online-100-question-simulated-pmp-exam-practice-test – 100 jautājumi. Uz epastu atsūta rezultātus ar elegantu reportu.

http://www.pmstudy.com/PMP-Exam-Resources/freeSimulatedTest.asp – šeit ir jāpiereģistrējas (bez maksas) un tad uz 1 diennakti saņem pieeju 200 jautājumiem. Labs.

https://www.pmtestonline.com/study.jsp – šis ir ļoti labs! bet bez maksas ir tikai kādi 30 jautājumi.

http://www.testprepreview.com/pmp_practice.htm – šeit var pierakstīties uz “question of the day” epastā. Nav eksāmena formāts, ir tikai kā teorija, bet man patika salīdzināt savu versiju ar atbildi. Šāds stils:
Today’s question concerns Planning the Project.
The question/task is below:
List the 4 types of estimating.
Scroll down for the answer:
vai
Today’s question concerns Professional and Social Responsibility.
The question/task is below:
Explain how to balance stakeholder interests.
Scroll down for the answer:

http://www.oliverlehmann.com/pmp-self-test/75-free-questions.htm – šie bija diezgan tuvi reālajiem

http://206-free-pmp-exam-questions.blogspot.com/p/questions-1-20.html – arī ir OK, tikai nav interaktīvs, pašiem jāraksta atbildes uz papīra un tad jāsalīdzina. Nav izskaidrojumu atbildēm.

Linkedin laba grupa: „I want to be a PMP”, katru dienu jauns jautājums. Tiesa, eksāmenā ir grūtāki par šiem.

http://certification.about.com/library/quiz/bl_whizpmp.htm – jēdzīgs, lai gan dažiem jautājumiem gļukoja – nav redzams jautājums, bet tikai atbildes

http://www.voightps.de/Free_PMP_Exam.asp – labs 10 jautājumu sprintiem. Atbilžu skaidrojumi diezgan īsi.

http://www.measureup.com/  – kā BDA kursu apmeklētājai pienācās mēnesis tesprogrammas darbināšanas. Diemžēl tā nedarbojas uz Linux un Ipad. MeasureUP ir pavisam OK, izņemot ētikas jautājumus – tie gan bija pārāk viegli un acīmredzami.
A la „Tu pamanīji, ka kolēģis būvlaukumā nospēra instrumentu kasti. Saskaņā ar PMP ētikas kodeksu – vai viņš rīkojās labi un pareizi?
A) jā, tā ir pašsaprotama prakse,
B) jā, jo viņam maza alga un gribas ēst,
C) jā, es arī sev divas paņemšu
D) nē, viņš nerīkojās pareizi”.
Eksāmenā tik acīmredzamu jautājumu nebija.

Vienbrīd apcerēju domu nopirkt http://www.watermarklearning.com/ drillu (mēnesis 75 $), jo ar to ir diezgan pozitīva CBAP drillu pieredze, bet nenopirku, jo sapratu, ka bez maksas varu dabūt papilnam. Tiesa, uz savu risku, kā jau viskautkas internetā. Arī šis blogs.

One response to this post.

Mans viedoklis:

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: