Kas ir biznesa analītiķis un kam tas vajadzīgs? Bet sistēmanalītiķis?


Nesen atkal pārrunājām analītiķu asociācijā, ka nereti uzņēmēji, pasniedzēji, studenti īsti neizprot biznesa analīzes, arī sistēmanalīzes, pienesumu. Stereotips, ka vajadzīga tikai programmēšana, ir dzīvelīgs.

Grūti atbildēt pat gari, kur nu vēl īsi. Asociācijā mēģinām pēc iespējas īsāk un plašai auditorijai saprotamāk noformulēt, kas tas ir. Smagi iet… mēģinām ij ar santehniķu, ij ģimenes ārstu piemēriem…

Man tuvāka ir sistēmanalīze, esmu noformulējusi tādu kā reklāmsaukli: „ar mani komandā jūsu sistēma darīs to, ko jūs gribat, lai tā dara”. Varbūt biznesa analītiķim varētu šo adaptēt kā “ar mani komandā jūsu uzņēmums sasniegs to, ko jūs gribat, lai tas sasniedz”?

Biznesa analīze kā darbs neienāk prātā, nav motivācijas tai, BA pienākumi viltīgi ieslēpjas citos. Kas tad tur liels, vajag ieviest pašapkalpošanās portālu un e-rēķinus? Pasauksim programmētāju, uztaisīs. Jā, var paveikties un ir programmētāji, kam analīzes darbi ir asinīs kā tik pašsaprotami, ka ļauj ar lielu pārliecību sludināt– ne tāda analīze, ne analītiķi nav vajadzīgi, heh, piemirstot, ka tādi darbi patiesībā jau tiek darīti. Es jau nesaku, ka noteikti vajag atsevišķu lomu. Taču biznesa analīze pelnījusi būt saulītē, ne sētmalē.

Darba sludinājumos BA darbi mēdz slēpties zem citiem nosaukumiem – enterprise architect, consultant, solutions coordinator… Un otrādi, zem BA birkas samet visus darbus, kuri palikuši pāri. Lūk, piemērs diviem sludinājumiem ar tādu pašu amata nosaukumu:

BAslud

Mans divcentu mēģinājums tantei Bauskā skaidrot, ar ko tie analītiķi atšķiras

Pieņemsim, ģimenes ārsta prakse laukos. Nodzeltējušas pacientu kartiņas plauktā pēc dzimšanas gadiem. Pa kreisi uz galda reģistrēšanas žurnāls, pa labi uz lapiņas sarakstīti tie, kuriem par potēšanu jāpiezvana.

Valdība paskatās – atkal tie igauņi mums priekšā. Steidzami vajag kaut ko izdomāt. Vajag datorizēties. Tā nu atnāk analītiķis, kuram jāuztaisa sistēma „Lauku ārsts v0.0.1.0.3.9.”

Ārste saka – man nav laika, re, kur mans palīgs, parunājieties.

Palīgs ir pavisam parasts, normāls cilvēks, zinoša mediķe, kundze pensijas gados, datora pieredzes nav.

Parasts biznesa analītiķis

Parasts analītiķis uzklausīs ārstes palīdzi un tā, kā viņa dara, arī sazīmēs modeli un sistēmas ideju. Kad jauns pacients, viņa sameklē plauktā starp veidlapām tukšu grāmatiņu, paskatās žurnālā, kāds pēdējais lietotais numurs, ieraksta uzvārdu, dzimšanas gadu, personas kodu…

Reizi mēnesī caurskata šajā mēnesī dzimušo kartiņas, lai atrastu, kuriem nav atzīmes par potēšanu. Izveido sarakstu un liek ķeksīšus pretī sazvanītajiem.

Analītiķis tā arī uzzīmē procesu, kā tas programmā notiks:

 • Pacientu kartiņu ievade sākas ar to, ka no mapītes izvēlas sagatavi, tajā ievada brīvi izvēlētu numuru, ieraksta uzvārdu, pēc tam personas kodu, dzimšanas gadu…
 • Potējamie: atlasām dzimušos periodā dd.mm.gggg – dd.mm.gggg un lapiņā „Potes” teksta laukā var redzēt, kādas ir, nav…

Labs biznesa analītiķis

Savukārt labs biznesa analītiķis uzklausīs, apdomās, sapratīs mērķi, sapratīs procesu, izdomās, kā vēl šo mērķi var sasniegt, spēs saprast, kādi datu vienumi ir nepieciešami, orientēsies tehnoloģiju iespējās, pamanīs procesa uzlabojumu variantus, papētīs, kā tas notiek citur. Arī datu līmenī sapratīs saites, validāciju iespējas, automatizācijas iespējas.

Pēc tam, kad izdomāts process, viņš/-a uzdizainēs sistēmu, lai tā atbalsta šo procesu.

Informācija par tiem, kuri maina ārstu, atnāks automātiski, visu veidu identifikatori ģenerēsies, potējamajiem automātiski tiks nosūtīts atgādinājuma epasts, pirms jauna pacienta reģistrācijas notiks pārbaude, vai tāds personas kods ir Iedzīvotāju reģistrā, vai nav paralēli reģistrēts citur… Ja zvana telefons ar atpazītu pacienta numuru, uz ekrāna parādīsies iespēja atvērt šī pacienta kartiņu, pierakstīties uz konsultāciju varēs arī prakses mājaslapā u.t.t.

Visticamāk, ka ārsta palīdze vispirms būs neapmierināta, tā kā tas maina ierasto, bet pēc lietošanas iepatiksies – tā vajadzētu būt, jo mums taču strādāja labais biznesa analītiķis :)

Sistēmanalītiķis

Savukārt sistēmanalītiķis jau zināmas prasības novedīs līdz lietošanai. Minētajā gadījumā visticamāk, ka viņš būs tas, kurš zīmēs konkrētās ekrānformas, pārskatus, uzprojektēs datu apmaiņu starp sistēmām, kā arī dos uzdevumus programmētājiem, testēs.

Cita piemēra gadījumā – pieņmsim (tfu tfu tfu), valdība nosaka jaunu PVN likmi un ievieš jaunu nodokli par valsts gaisa lietošanu. Sistēmanalītiķis nedomās, kāda ir patiesā vajadzība šādam nodoklim un vai var budžetu pildīt kā citādi.

Parasts sistēmanalītiķis

Pavisam parasts sistēmanalītiķis uztaisīs pie katra nodokļa lauciņu, kurā ierakstīt likmi, un pieliks ķeksīti, kur pie nodokļa ielikt lauciņā „par elpošanu”. Pēc tam katrā pārskatā, katrā apstrādē pieliks, ka gadījumā, ja šim nodoklim ķeksītis ir aizpildīts, tad…

Labs sistēmanalītiķis

Labs sistēmanalītiķis izdarīs tā, ka likmju klasifikatorā būs jauns ieraksts, kur PVNam automātiski no klasifikatora pēc perioda nolasīsies aktuālā likme. Tiks pievienots jauns ieraksts nodokļu grupu klasifikatorā un nodokļu klasifikatorā vajadzīgajiem tiks pievienota saite uz jauno gaisa nodokļu grupu.

Šeit iederētos Gojko Adzic citāts: Ja maza izmaiņa biznesā izraisa lielas izmaiņas programmatūrā, tad tā ir slikta sistēmas arhitektūra. Un arhitektūra atkal ir cits stāsts.

Kāda izcila biznesa analītiķa dzīves gājuma piemērs

Šeit vietā būs pieminēt nesen konferencē sastapto Isha Jain, UK IT Business Analyst of the Year ’2013 – izcila analītiķe, fascinējoša sieviete (starp citu, viņas māte esot latviete – Isha mani uzmeklēja, lai parunātos par Latviju).

Tēma bija A Business Analyst Journey to a Lead Business Analyst. Jau pats prezentācijas sākums bija iespaidīgs – ierodas vienkārša meitene kostīmiņā, it kā viena no mums, taču tā stāja, cieņpilns un vienlaikus pašpārliecināts smaids, un sāk ar to, ka – You are my stakeholders right now and I want to be sure that you step out of this room after achieving your objectives. Uzklausīja, ko vēlamies dzirdēt, pierakstīja uz tāfeles, un sekoja līdzi, lai tas tiek ne tikai pastāstīts, bet arī uzdevēji (atcerējās katra seju un vārdu) apstiprinātu, ka atbilde ir saņemta.

Isha sākusi kā analītiķe – ar jautājumiem. Vispirms sev:

 • What is the scope? Is it replacing system for 200 people across the department or is it more?
 • What will business tell me as their requirements? Do I want to hear it?
  • System Problems?
  • Things they do in spreadsheets? (~100)?
 • Will that give real Value to the programme?
 • Can I be sure that the requirements will be the real business needs?
 • Can I be confident that these requirements will eliminate all inefficiencies in the department and deliver real business benefits?
 • Remember – people’s perception is built from how you position yourself

Likumsakarīgi Isha tika ātri vien pamanīta un paaugstināta. Nu jau viņa ķērās klāt BA lomas definēšanai:

I want a BA to:

 • Find real requirements that give real value
 • Document Requirements
 • Write Business case
 • Write an Investment proposal
 • Create business process models
 • Be bridge between business and IT
 • Help developers to clarify requirements

I got authority -> people started to believe me -> people started to follow me

Kad Isha pārņēma BA virziena vadību, National Grid uzņēmumā bija 7 virzieni (gāze, elektrība u.tml.), katrā „neaizstājami” analītiķi. Viņa saprata, ka tas nav veselīgs modelis, izveidoja analītiķu “pakalpojumus”, un ieviesa analītiķu rotāciju – BA’s as a single entity (a pool).

Šobrīd Isha ir BA senior management:

 • Established framework – tools for req. management, templates, different workshop styles (200 people there)
 • Created BA service catalogue to avoid people body shopping – provide services, not bodies!
 • Recommends the best approach
 • Leading IS and senior leaders through change
 • Identifying best practices in the industry
 • Provide services not just to project but to wider business
 • Bringing visibility to BA Practice, mentoring BAs
 • Maintains performance hubs – measure, improve
 • Building Skills framework/Training catalogue

Ko viņa iesaka un pati ar savu piemēru konferencē rādīja:

 • Think. Ask. Repeat as necessary :)
 • Remember and answer questions. All questions. Always.
 • Proud and happy doing my job
 • Take time out to celebrate Success and Achievements

Lūk. Tieši tik vienkārši :) :)

One response to this post.

 1. Jāsaka, ka Tev izdevies izcili viegli lasāms lasāmgabals. Paldies!

  Personīgi man ir mazliet miglā tīta tā robeža, ar ko BA atšķiras, piemēram, no uzņēmuma izpilddirektora, tāpat, no pārdošanas cilvēkiem, kvalitātes vadības cilvēkiem. T.i., tehniski visiem šiem ir arī citi pienākumi – piemēram, vadīt uzņēmumu, pārdot, identificēt un optimizēt procesus. No domāšanas viedokļa viņi visi, manuprāt, domā par biznesa analīzes jautājumiem. Uzņēmumam ir jāpelna nauda, priekš tā ir vajadzīgi produkti un pakalpojumi, par kuriem kāds ir reāli gatavs maksāt. Lai saražotu produktus un pakalpojumus, ir nepieciešami procesi. Lai izpildītu procesus, ir nepieciešami cilvēki, un tie ir atbilstoši jāvada.

  Jāatzīst, ka es kopš kaut kāda laika vairs īsti neticu mistiskajam BA, kas pienāk klāt no malas un parāda ar pirkstu, kurā vietā kaut ko var nooptimizēt. Es zinu, ka bieži vien pirmajā brīdī tā liekas, ka var nooptimizēt, bet beigās parasti izrādās, ka tomēr visam ir savs iemesls, un cilvēks, kas šīs optimizācijas iespējas redz (bieži es pats tāds esmu bijis) tomēr vienkārši nezina šos ne-acīmredzamos iemeslus. T.i., protams, kādreiz kaut ko var, bet, manuprāt, BA lielākā vērtība ir tieši dziļas zināšanas par to jomu, kurā viņš strādā.
  Protams, izņēmums ir tad, ja runa tiešām ir par lauku tantēm, bet vairumā uzņēmumu tomēr strādā kompetenti cilvēki.

  Patīk

  Atbildēt

Mans viedoklis:

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: